DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

77 Kursiyer arıcılık sertifikasını aldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın desteği ile Zonguldak Valiliği, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Zonguldak Arı Yetiştiriciliği Birliği tarafından düzenlenen "Profesyonel Arıcılıkta İlk Adım Eğitimcilerin Eğitimi" programı kursuna katılan 77 kursiyere katılım sertifikaları verildi.

Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün toplantı salonunda düzenlenen programa, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, Zonguldak Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Selahattin Güney, Arı ve Bal Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ve kursiyerler katıldı.

Programda konuşma yapan Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, "Bugün burada bir profesör eşliğinde ve tabiatın, doğanın olmazsa olmazı arıcılıkla ilgili ve Türkiye'de bu konuda ilk uzaman olan Muhsin Hocamla bu eğitimi tamamladınız. Bu hem Zonguldak için hem il müdürlüğümüz için hem de şahsım için hakikatten onur verici bir durum. Hocamdan herkesin yararlandığına inanıyorum ve bunu gözlerinizden de okuyorum. Buradan almış olduğunuz bilgileri mutlaka sahada, alanınızda uygulayacaksınız. Bir marka olmamız lazım. Zonguldak'a baktığımız zaman kömürün dışında bir marka diye sorsalar ilk aklıma gelecek ve söyleyebileceğim şey kesinlikle kestane balıdır. Bu balımızı bir an önce markalaştırmak için eğiticilerin eğitimi diye almış olduğunuz bu eğitimi ile sizde başkalarını eğiteceksiniz. Bu bir hafta on gün içerisinde üç tane eğitim projesi uyguluyoruz. Bu eğitim beşikten mezara kadar devam ediyor ve edecekte. Sizler öğrenmek istedikçe bizlerde öğretmek için elimizden gelen bütün gayretleri sarf edeceğiz. En çok hoşuma giden şey katılımcı olarak Zonguldak'ta özellikle her alanda kadınları görmemdir. Kadınlar biz erkeklerden daha çok üreticidirler. Bu yönlerini çok seviyorum çünkü annedirler. Hepimizin bir annesi vardır. Onlardan gördüğümüz üretkenliği hayata öyle taşıyoruz. Özellikle arıcılıkta kadınları görmek apayrı bir gurur. Bu kursa katılan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmanın ardından Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, Arı ve Bal Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'na Devrek Bastonu hediye etti.

Daha sonra kursa katılan 77 kursiyere katılım sertifikaları verildi. Bunun yanı sıra Zonguldak Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Selahattin Güney tarafından kursa katılan 9 kadına günün anısına çiçek üzerinde arı motifli yüzük hediye edildi. Zonguldak Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Selahattin Güney tarafından kursa eğitim veren Arı ve Bal Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'na plaket verdi. Ayrıca, Arı ve Bal Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'na karakalem çalışması ile yapılan resmi hediye edildi.