Bal Çeşitleri Ve Balın Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına faydalı birçok bal çeşidi vardır. Doğanın insanlara en güzel hediyesi olan bal, nerdeyse her evde tüketilmektedir. Kahvaltıda tüketilmesinin yanında, günün her saatinde çeşitli gıdalarla karıştırılarak tüketilmektedir. Assale arıcılık yaklaşık 40 yıldır Toroslarda Karaman balı üretmektedir.

Çok lezzetli olan ve çoğu insanın sevdiği bal aynı zamanda tam bir şifa deposudur. Bal, arıların yoğun emek sarf ederek ürettiği bir ürün olması bakımından oldukça kıymetlidir. 1 gram bal için bir arının yüzlerce çiçeğe konması gerekmektedir. Genel olarak sağlık açısından çok faydalı olan balın, birçok çeşidi bulunmaktadır.

Bulunduğu Yöreye Göre Ballar

Anzer Balı: Rize Anzer Yaylası’nda üretilen baldır. Anzer balı Rize’ye özgü bir baldır. Yörede, kendine özgü bitkilerin bulunması anzer balının ayrıcalığının temel sebebidir. Bu yörede yetişen bitkiler dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Dolayısıyla yöredeki bal da dünyada tektir. Enerji vermesi nedeniyle özellikle sporcular tarafından tüketilmektedir.

Yayla Balı: Toroslar, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir. Toroslar endemik bitki açısından dünyaca ünlüdür. Açık kehribar rengindedir ve keskin bir kokusu bulunmaktadır. Besleyici özellikte olan yayla balı, vücut direncini arttırmanın yanında bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Üretim Tekniğine Göre Ballar

  • Petek Balı: Bilindik petek halindeki baldır.
  • Süzme Bal: Petek balların süzülmesiyle elde edilmektedir.
  • Karakovan Balı: Eski usul kovanlardan elde edilmektedir. Karakovan balı, arıların kendi mum salgıları ile üretilmektedir. İlkel olmasının yanında en doğal arıcılık yöntemi olarak kabul edilmektedir. Üretiminin zor olmasından dolayı, karakovan balında azalma görülmektedir. Kas ağrılarını azaltan bal, titreme ve uyuşmalara iyi gelmektedir.

Bitki Çeşidine Göre Ballar

Kestane Balı: Koyu kahverengi olan kestane balı, hafif acı tadının yanında kestane kokusunu anımsatmaktadır. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

Çam Balı: Çam ağacı tarafından salgılanan özlerin arılar tarafından toplanmasıyla elde edilmektedir. Soğuk algınlığına iyi gelen çam balı, boğaz yanmasına iyi gelmektedir.

Ihlamur Balı: Ihlamur balı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve yalnızca ıhlamur ağacının çiçek özlerinden oluşmaktadır. Sinir sistemini güçlendirirken aynı zamanda koruyucu özellik göstermektedir.

Akasya Balı: Yalnızca akasya ağacının çiçek özleriyle oluşturulmaktadır. Kendine özgü tadı ve kokusu olan akasya balı besleyici ve kuvvet vericidir.

Meşe Balı: Diğer ballara kıyasla oldukça koyu renklidir ve meşe ormanlarının bol olduğu yerlerde üretilir. Doğal antioksidan özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir