Bal Hakkında Detaylı Bilgiler

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bal, üretimi için yüzlerce arının yoğun çalışmasını gerektirmektedir. Ülkemizin pek çok bölgesinde yapılmakta olan arıcılık faaliyeti, uzun zaman ve emek gerektirmektedir. Türkiye’ dünya bal üretiminde ikinci sıradadır. Çok sayıda çeşidi bulunan balın kalitesi farklılık göstermektedir. Hiç insan eli değmeden hazırlanan ve karakovan balı olarak adlandırılan bal, en kaliteli ballar arasında yer almaktadır.

Sağlığa Çok Faydalı Bir Besindir

Balın sağlığa pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkan grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bal, kısa sürede etki göstermektedir. Faranjit oluşması durumunda, boğazın tahriş olmasını engellemek de bal sayesinde mümkün olmaktadır. Farklı besinlerle birlikte tüketilebilen balın sarılık, hepatit, yüksek kolestrol, astım, akne oluşumu, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, yüksek ateş gibi problemlerin çözümünde etkili olmaktadır. Ancak, balın etkilerini gösterebilmesi için organik olması gerekmektedir. Piyasada bulunan uygun fiyatlarla alıcılara sunulan bazı ballar, ekstra şeker konularak daha tatlı hale getirilmektedir. Balın tadının güzel olması kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Organik olmayan bazı balların tüketilmesi halinde beklenen etkilerin görülmemesi söz konusu olmaktadır.

Farklı Çeşitleri Bulunmaktadır

Ülkemizin farklı bölgelerinde arıcılık faaliyetlerinin yapılması sonucunda farklı türlerde ballar ortaya çıkmıştır. Üretim aşamalarındaki değişiklikleri balın cinsinin, tadının, renginin ve şeklinin değişmesini sağlamaktadır. Bu sayede her damak tadına uygun bir bal bulmak mümkün olmaktadır. Yalnızca Rize’nin Anzer Yaylası’nda yetişen Anzer balı en zor bulunabilen bal türüdür. Üretim aşamasında hiç güneş görmeyen ve bu nedenle koyu bir renge sahip olan karakovan balı ise, bulunması daha kolay olan bal çeşididir. Karakovan balı petekli ya da peteksiz olarak satılmaktadır. Bu balın peteklerinde balmumu kullanılmamaktadır. Süzme ballarda çok üretilmektedir. Türkiye bir bal cennetidir. Toroslardan elde edilen yayla balları dünya bal yarışmalarında defalarca ödül almıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir