Bal üretiminin olumsuz yanları nelerdir?

Öncelikle her mevsim tercih edilebilecek bir yöntem değildir. Kış aylarında verim düşmektedir. Özellikle ilkbahar aylarında verim artar. Mevsim engeliyle karşılaşıldığı için ve doğal koşullardan çok fazla etkilendiği için bu bakımlardan olumsuz olarak değerlendirilir. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için sera ortamında bitki çeşitliliği sağlanarak arıların bal üretmesi sağlanır. Sera ortamı da çok fazla maddi külfet gerektirdiği için üreticiler tarafından pek fazla tercih edilmemektedir. Sera ortamında doğal yollardan elde edilebilecek bal miktarından daha az üretim elde edilir.

 Bal besininden daha çok kar elde etmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bir üründen kar elde etmenin en önemli yolu o ürünün tanıtımına ağırlık vermekten geçer. Bir ürünün dünya genelinde satışının çok olması için tanıtım çalışmaları etkili bir şekilde yapılmalıdır. Ülkemizde Toroslar yöresi bal üretiminde ilk sıralarda gelmektedir. Toroslar çevresi aynı zamanda turizmi ile de ünlü bir yöremizdir. Ülkemizin bu iki potansiyeli birleştirilerek yani gelen turistlere bal tanıtılarak daha fazla kazanç sağlanabilir. Balı iyi tanıtmanın en önemli yolu ise ülkemizi ziyaret eden turistlere ürünün bilimsel faydalarından bahsetmektir. Yapılacak olan derin bir araştırma ile elde edilen bilgiler ışığında etkili bir tanıtım gerçekleştirilebilir. Etkili bir tanıtım ise özverili bir çalışma ile olur.

Toroslarda endemik bitki türleri çok fazladır. Ve arıcılar gezgin arıcılık yaparak ülke ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır. Doğal bal üretimi açısından ülkemiz ilk sıralarda gelmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir