Balın İnsanlar İçin 8 Önemli Faydası

Bütün ballar eşit olarak meydana gelmemektedir. Ballar arasındaki çeşitlilikler kalite farklılıklarına yol açmaktadır. Balın hem fiyat hem de sağlık açısından yararları balın kalitesine bağlı olmaktadır. Bu nedenle üreticilerin ve tüketicilerin bal kalitesini etkileyen çeşitli faktörleri bilmeleri oldukça fazla önem kazanmıştır.

Vücuda Sağlıklı Olan Tatlandırıcılar İçerir

Çoğu gıdada ve içecekte şeker yerine bal kullanılabilmektedir. Normal olan beyaz şekerden daha iyi bir tatlandırıcı olarak kullanılmasını sağlayan yaklaşık % 69 glikoz ve fruktoz içermesinden kaynaklanmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bal ılık su ile tüketildiğinde şekerden daha fazla kaloriye sahip olsa da, vücudunuzda depolanan yağın sindiriminde bal yardımcı olur. Benzer şekilde limon suyu veya tarçın içeren bal, kilo vermeye yardımcı olur.

Kişideki Enerjiyi Artırır

Bal, bir çorba kaşığı için yaklaşık 64 kaloriyi içeriyor. Bu sebeple, birçok kişi tarafından enerji kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Diğer yandan da bir çorba kaşığı şeker yaklaşık 15 kalori vermektedir. Üstelik vücudun bu saf ve doğal maddeyi sindirmesi çok basit olduğu için içinde bulunan karbonhidratlar kolayca glikoza dönüştürülebilir.

Atletik Açıdan Performansı Artırır

Son yıllardaki araştırmalara göre, balın mükemmel bir ergojenik yardımcı olduğunu ve atletlerin performansını artırmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Bir egzersiz sonrasında kan şekeri düzeylerini, kas iyileşmesini ve glikojen restorasyonunu korumanın yanı sıra vücuttaki insülin miktarını ayarlamak için harika bir seçim kaynağıdır.

Vitamin ve Mineraller Açısından Oldukça Zengindir

Balın içinde çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Vitamin ve minerallerin türü ile miktarları arıcılık için kullanılan çiçek türüne bağlıdır. Genellikle bal C vitamini, kalsiyum ve demir içermektedir. Normal şekerdeki vitamin ve mineral içeriğini başka bir kaynaktan kontrol etmeniz halinde, tamamen farklı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Antioksidan Özelliklerine Sahiptir

İçinde serbest radikallerin vücuttan atılması için çok etkili olan nutra sötikler bulunur. Sonuç olarak, vücudumuzun bağışıklığı, kanser veya kalp rahatsızlıkları gibi potansiyel olarak ölümcül olan hastalıklara karşı birçok koşulda iyileştirme görevini üstlenir.

Cilt Bakımı Yapar

Süt ve bal birbirine sıklıkla bağlı besinlerdir. Çünkü bu maddelerden her ikisi de pürüzsüz ve güzel bir cilt meydana getirmeye yardımcı olur. Bu birlikteliği her sabah tüketmek, insan sağlığı açısından oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle de birçok ülkede yaygın olarak tercih edilmektedir.

Yaraların İyileşmelerini Hızlandırır

Yara dokularını uyararak iyileşme sürecini hızlandırır. Durgun yaralarda iyileşme sürecini başlatmada yardımcı olur. Ayrıca, nemli yara iyileşmesinin teşvik edilmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir