En iyi bal hangisi

Sağlık açısından çok faydalı bir besindir bal. Ve ülkemize bal cenneti demek mümkün.  Çünkü dünya bal üretiminde 2. Sırada yer alıyoruz. Yayla balı, çam balı , lavanta balı, Ayçiçek balı gibi bir çok bal çeşidi var. Hepsinin birbirinden farklı faydaları olsa da yayla balına çok faydalı diyebiliriz.

Kekik, adaçayı şalba gibi birçok bitki özünden derlenen yayla çiçek balını şifa niyetine tüketmek mümkün. Kış ayları yavaş yavaş yaklaşıyor. Bitki çaylarında, karışımlar bal tüketmek çok faydalı. Mutlaka her evde bal olmalı.

Ülkemizde 60 binin üzerinde arıcı bulunmakta. Ve hepsi birbirinden güzel bal üretimi yapmakta.  Üretim yapılan yerlerden birisi de Karaman Toroslar yaylası. Kışın silifkede kışlayan arıcılar yazları Torosların yamaçların bal üretimi yapmaktalar. Karaman balı dünya bal yarışmasında 1.cilik almış durumda.

Hangi bal çeşidi alırsanız alın evde mutlaka bal olsun. Çocuklarınıza kahvaltılarda sunabilir, tereyağı ile güzel bir karışım yapabilirsiniz. Gelişim yaşındaki çoklar için bal tüketimi çok faydalı. Arıcıların özel tekniklerle aldıkları süzme ballar mutlaka evimizde olmalı.l+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir