Kestane Balının Faydaları

Kestane balı çok değerli. Ülkemizde üretimi yapılan kestane balının birçok faydası vardır. Bal tabiatın insana sunduğu mucizevi bir besin kaynağıdır. Arılar sayesinde meydana getirilen bu besinin faydaları gerçekten çok fazladır.

Kestane balı nasıl tüketilir?

Bu bal kahvaltıdan ziyade daha çok gün içerisinde 2 – 3 tatlı kaşığı yemek şeklinde tüketilir. Yüksek düzeyde früktoz içerir. Bu nedenle diğer bazı ballar gibi şekerlenme oluşturmaz. Çok az düzeyde asit içeren bir baldır. Bazen amber renginde olabilir ama daha çok koyu sarı ve kahverengi arasında bir renge sahiptir. Kendine has bir tadı ve rayihası vardır ve damakta belli oranda acılık bırakan bir yapısı vardır. Yüksek oranda tanen, polen ve mineral içerir.

Kestane Balının Faydaları

Yaşlanmayı geciktiren bir etkisi vardır. Antioksidan açısından yüksek değerdedir. Bu açıdan serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. Bu açıdan cilt yapısının daha genç görünmesine de katkı sunar. Düzenli olarak tüketilmesi halinde olumlu etkisi bedene yansır.

Fiziksel yorgunluğa iyi gelir. İçerisindeki yüksek düzeydeki fruktoz çok iyi bir enerji kaynağı oluşturur. Bir yemek kaşığı yendiğinde yorgunluğun atılmasına karşı olumlu etkisi 20 dakika içinde kendini gösterecektir.

Yemeklerde şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Ama hafif acılık etkisi de oluşacağından gerek tatlılarda ve gerekse yemeklerde farklı bir damak tadı ortaya çıkartır. Sivilce oluşumlarına karşı doğrudan cilt üzerine sürülürse faydası görülecektir. Ayrıca ciltte oluşan tahrişlere, küçük kesiklere, yaralanmalara ve enfeksiyonlara karşı mikroptan temizlemek için kullanılabilir.

İçinde yüksek düzeyde B ve C vitamini bulunur ve demir yönünden de zengin bir besindir. Bu mineraller kas yapısının güçlenmesinde etkilidirler. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinin yanında bağışıklık sistemini de güçlendirir. En başta karaciğer ve mide olmak üzere birçok organın sağlıklı yapısını korumasına yardım eder.

Diğer Faydaları

Doktorlar prostat sorunu olanlara özellikle tavsiye eder

Damarları güçlendirir ve varis oluşmasına mani olur

Memoroit oluşumuna engel olur

Sinirleri kuvvetlendirici etkisi vardır

Karaciğer yetmezliği olanlara tavsiye edilir

Anemi sorunu olanlar yemelidir

Astım, bronşit ve nefes darlığı çekenlerin yemesinde kesinlikle fayda vardır

Adale ve kas spazmlarına iyi gelir

Mide dostudur ve bağırsakların temizlenmesine katkı sunar

Bademcikleri iltihaplananlar mutlaka günde bir yemek kaşığı yemelidir

İştah açıcı özelliğinden dolayı yemek saatinden 45 dakika önce bir yemek kaşığı tüketilmelidir

Cilt yapısının sağlıklı görünmesine faydası vardır

Yukarıda da belirtildiği gibi tatlılarda şeker yerine kullanılırsa hem şekerin zararlı etkisi ortadan kaldırılmış olur ve hem de bal tüketilerek vücuda yararlı mineraller ve vitaminler alınmış olur. Dondurmanın üzerine koyularak yenebilir, çaya şeker yerine bir çay kaşığı bal atılabilir, süte katılabilir ve salataların üzerine bir yemek kaşığı gezdirilebilir.

Doktorlar tarafından çok sık önerilen bal çeşididir. Her gün düzenli olarak yenmesi halinde faydalı etkisi ortaya çıkar. Sabah 1 ve akşam 1 yemek kaşığı kestane balı yemek doktorların tavsiyesidir. Özellikle sabahları aç karnına tüketilmelidir. Bu sayede iştahı açacak ve güne enerjik başlanacaktır. Ancak kestane balı alırken gerçek bal olup olmadığına dikkat etmek ve araştırarak almak gerekir. Piyasada kestane balı altında satılan ürünlerin çoğu aslında kestane balından uzak şeylerdir. Ya belli oranda kestane balıdır ve gerisi başka ballarla karıştırılmıştır. Ya da arılara kestane früktozu yedirilmek sureti ile elde edilen ballardır. Gerçekten arıların kestane ağacının çiçeklerinden ürettiği balı bulmak biraz uğraşmayı gerektirecektir ve diğer ballara nazaran daha pahalı bal olduğu da unutulmamalıdır.

Özellikle çocuklara sabahları 1 yemek kaşığı bal yedirmek alışkanlık haline getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir