Arı Bal Mevsimi Nedir?

Ülkemizde, arıcılık sektörü önemli bir gelir kapısı. 4 mevsim arıcılığa uygun iklim şartları ile bal dönemleri bir hayli bereketli geçer. Bal dönemi, arıların bal yapmaya başladığı dönemdir.

Hasat zamanından önceki süreci kapsamaktadır. Arılar, bin bir çiçek gezerek bal yapmaya başlar. Bal mevsiminin başlaması, arıların kovana girişlerinden anlaşılmaktadır. Genellikle bahar aylarına denk gelmektedir. Etrafta uçuşan ve çiçeklere konan arılar bal yapmak için emek harcarlar. Bal mevsiminde arıların tek yaptığı çiçek özleri toplamak değildir.

Bal arılarının arasında mucizevi bir iletişim ağı kurulmaktadır. Kimi arılar bal toplarken, kimileri de başka görevler üstlenmektedir. Çiçekten çiçeğe konan arılar bal özlerini toplarken, işçi arılarsa uçuş tahtası üzerinde kanat çırpmaktadır. Uçuş tahtası üzerinde kanat çırpan arıların amacı hava akımı sağlamaktır. Kovana getirilen balın suyunu uçurmaya ve rutubeti dışarı atmaya çalışırlar. Bu uğraş bal oluşumunu hızlandıran bir süreçtir.

Arıcılar, Kovanları Düzenli Olarak Kontrol Etmeli

Bal yapma mevsiminde arıların hırçınlıkları azalmaktadır. Bal oluşumu artık başlamıştır ve arılar hummalı bir çalışma düzeni içerisine girmiştir. Kovanlardan da taze bal kokusu duyulmaya başlar. Bal mevsiminin başlayıp başlamadığının kontrolü için bir test kovanı seçilerek tartılır ve günlük ağırlık karşılaştırılır. Bal mevsiminin başlamasının sonrasında arıcının da kovan durumlarını düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. arılar içi çalışma sürecinin başladığı bal mevsiminde, arıcılar için de gözlem süreci başlamaktadır. Peteklerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Oluşturulan ballar, arılar tarafından yavaş yavaş sırlanmaya başlamaktadır. Arıcılar, oluşturulan balı tam zamanında toplamalıdır. İşte bu noktada gözlemin önemi ortaya çıkmaktadır. Mevsim şartları ve balın miktarına bakılarak bal toplama işlemi yapılabilir. Balı toplanan petekler yeniden yerine konularak, arıların tekrar bal yapması beklenir. Bazı mevsimde ise arıların bal yapma süreci yavaş ilerlemekte ve bal yavaş yavaş toplanmaktadır.

Arıcıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Bal mevsiminde arıcıların kovanları koruması ve arıların çalışmalarına yardımcı olması gerekmektedir. Öncelikle kovanların sıcaktan korunması için çardak ya da otlarla güneşin kapatılması gerekmektedir. Aşırı sıcak hava ve güneş arıların çalışma performansını olumsuz etkilemektedir. Kovan sıcaklığının 37 dereceyi aşması sonucunda ise arılar çalışmayı bırakmaktadır. Ayrıca hava akımı sağlamak için kovan üzerinde kanat çırpan arılar çok fazla yorulacağından, arıcının mutlaka kovanları gölgelemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir