Arı Balı Kovandan Nasıl Alınır?

Arıların bal üretiminin başladığı bal mevsimi sonrasında arıcılar kovandan balı toplamaya başlamaktadır. Balın kovandan alınması dikkat ve özen gerektiren bir iştir. Arılara zarar verilmeden gerçekleşmesi gerekmektedir.

Balın kovandan alınmasında uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Arıcılar, balı toplarken arılar tarafından zarar görmemek adına uygun kıyafetler giyerek kendilerini de korumalıdır. Öncelikle yapılması gereken, arıların kovandan uzaklaştırılması sonra da balın alınmasıdır.

Silkme ve Süpürme Yöntemi

Silkme ve süpürme yönteminde çerçeveler tek tek çıkarılmaktadır. Silkme yöntemiyle arıların baldan uzaklaşması sağlanır. Tek hareketle çerçevenin silkelenmesinin sonrasında petek üzerinde kalan arılarda süpürme fırçasıyla yavaşça süpürülmektedir. Arıların zarar görmesini ve kaçmasını engellemek adına beyaz bir örtüye silkelenmeleri gerekmektedir. Arılar sonrasında körükle duman verilerek yeniden kovana yönlendirilmelidir. Arıcı, balın sağa sola bulaşmasına ve arıların ölmesine engel olmalıdır.

Arı Kaçırma Yöntemi

Ballı çerçevelerin kolayca hasat edilmesi için arı kaçıran aleti kullanılmaktadır. Örtü tahtası ile kuluçkalık arasına konulan alet sayesinde, arılar 3 gün içerisinde kuluçkalığa inmektedir. Böylelikle arıcılar, ballıklardaki balı hızlı şekilde alabilirler. Ballı çerçeveler arılardan boşaldığı için hasat zamanı ballardan arı temizleme işlemine gerek kalmaz. Bu yöntemin uygulanması için kuluçka olmaması gerekmektedir.

Hava Üfleme Yöntemi

Hava üfleme yönteminin mantığı, hava kullanarak arıların baldan uzaklaşmasını sağlamaya dayanmaktadır. Uygulanan basınçlı hava, arıların çerçevelerden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Yöntem uygulanmaya başlamadan önce, kovanın önüne altı açık sehpa konulmaktadır. Hava üfleme yönteminde de arıların yanlış yöne kaçması engellenmelidir. Bu amaçla kovanın uçma deliği ve sehpa arasına bez gerilerek arıların beze düşmesi sağlanır. Bez germek yerine arıların uçma deliğine tırmanması için rampa da yapılabilir. Basınçlı havanın püskürtülmesi sonrasında örtüye düşen arılar yeniden kovana yönlendirilmektedir.

Kimyasal Madde Yöntemi

Bu yöntem ülkemizde çok fazla uygulanmamaktadır. Kimyasal madde kullanımı gerek arılar, gerekse arıcılar açısından çok sağlıklı bir uygulama değildir ve arı ölümlerine zemin hazırlamaktadır. Genellikle büyük ticari arıcılık firmaları tarafından uygulanmaktadır. Kimyasal madde kovana sürülerek arıların ballığı terk etmesi beklenmektedir. Bu yöntem sağlıklı olarak kabul edilmediğinden dolayı yasal düzenleme ile uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir