Arı Ve Arıcılık Hakkında Temel Bilgiler

İnsanlık tarihi, varoluşundan beri birçok faydalı buluş gerçekleştirmiştir. Genel kültür açısından bu buluşlar dışında, insan sağlığı açısından, belki de mucize diyebileceğimiz bir hayvanla yani arı ile tanışmıştır.

 ARICILIK

Arıcılık mesleği; arıyı tanımadan, iklimi tanımadan, arılık türlerini bilmeden ve en önemlisi bu mesleği sevmeden asla yapılamaz. Bu noktaları iyi bildikten sonra ekonomik anlamda arıdan ve arıcılık mesleğinden önemli oranda gelir elde edilebilir. Ana arı üretiminin de yaygınlaşması ile bu meslek daha kolay hale gelmiştir. Çünkü koloni üretimi hızlanmıştır.

Arı türlerinin tamamı bal yapmazlar. Bazı arılar ise sadece kendi beslenmelerine yetecek kadar arı yaparlar. Kimi arılar ise (Eşek Arısı) oldukça zehirlidir ve uzak durmakta fayda vardır.

ARILAR İLE NASIL BAL ELDE EDERİM?

Bal üretimine öncelikle arıların yaşama şekillerine ve biyolojik açıdan arıların sağlıklı bir ortamda yaşamalarına çok dikkat etmeliyiz. Arılar, uygun iklim koşulları sağlandığında ve bu ortam tamamen doğal bir ortam olduğunda, vitamin değeri oldukça yüksek ve bazı hastalıklar için neredeyse tek başına şifa olabilecek kalitede bal üretirler.

 ARILAR İÇİN HANGİ ORTAM SAĞLANMALIDIR?

Bal arıları; soğuk ortamlarda, aşırı sıcak ortamlarda, fırtına ve rüzgarın fazla olduğu yerlerde, çok yüksek zirvelerde bal üretemezler ya da çok zor üretirler. Çünkü bu ortamlarda arıların hayatta kalma şansı oldukça düşüktür. Bu nedenle arılar, arılıklarına ya da bal üretecekleri alana girerken ve oradan dışarı çıkarken doğa şartları arıyı zora sokmamalıdır. Arının girip çıktığı bölgeye sürekli rüzgar ve fırtına basınç uygularsa; bu, arılar için sonun başlangıcı olur ve bu noktadan sonra arılar koloni halinde başka bir bölgeye göç ederler. Bu durumda arılar, kendilerine en uygun ortamda yeniden bal üretmeye devam ederler. Bu da genellikle ormanlık alanlar veya bitki örtüsü ormana en yakın alanlar olur. Bu durumda üretilen bu kaliteli balın akıbeti kontrol edilemez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir