Arıcılıkta İlkbahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Arıcılık sektöründe her mevsimin bakımı farklı. İlkbahar ayları, arılar için muazzam öneme sahip olan çiçeklerin açmaya başladığı, ancak ısı bakımından bir o kadar riskli bir döneme denk gelmektedir.

Bunun yanında, ilkbaharın gelmesi ile arı kolonileri için artık yeni bir dönem başlamakta ve söz konusu yılın ürünlerinin miktarı ve kalitesi de yine ilkbahar aylarındaki hazırlık ve bakıma bağlı olarak belirlenmektedir. Bu sebeple, ilkbaharın gelmesi ile arıcılık sektöründe dikkat edilmesi gereken bir takım uygulamalar vardır.

Arıların yaza hazırlık dönemi olan ilkbaharda, ilkbahar bakımı için dikkat edilmesi gereken bir takım adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar ise şu şekildedir:

Kovanda Kıştan Kalan Artıkların Temizlenmesi ve Koloni Kontrolü

Kış aylarını kovan içerisinde geçiren artılar, bahar aylarında yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlayacaklardır. Bu aşamada en önemli risk faktörlerinden birisi, havadaki değişim nedeni ile arıların ishal olma ihtimalleridir. Şayet bu süreci sorunsuz olarak geçirebilirlerse, öncelikli olarak kış aylarından kalan atıkları boşaltacaklardır. Ancak, kış sürecinde de, arıların hastalanıp ölmüş olma ihtimalleri bulunmaktadır ve bu sebeple, şayet ölen artı varsa, işçi arılardan mı yoksa kraliçe arı mı olduğu, kaç adet işçi arının öldüğü ve bu sayının fazlalığı dikkat edilmesi gereken birincil unsurlardandır. Eğer ölü sayısı çoksa, hastalık riski göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Popülasyonda azalma miktarına bağlı olarak, arıcılık sektöründe çalışan kişilerin nüfusu artırmak için şerbet aracılığı ile arıları beslemesi uygun olacaktır. Bunun yanında, kraliçe arının yumurtlayabilmesi için, uygun bir saha oluşturmak, yine popülasyon artışı için gerekenlerden bir diğeridir.

Kolonide Ana Arının Ölmüş Olması

Arı nüfusunun kontrolü ve ana arının varlığının korunması ilkbahar bakımı açısından önemli adımlardan birisidir. Önceden de ifade edildiği gibi, kış süresince ölen arılar içerisinde ana arı da bulunuyorsa, bu noktada öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Ana arı bulundurmaya ilişkin bir kaç seçenek mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, işçi arı bakımından zayıf ancak ana arısı bulunan başka bir koloni ile ana arı bulunmayan koloniyi birleştirmektir. Bu yolla, her iki koloninin de devamı ve çoğalması garanti altına alınacaktır. Ancak hastalık riski varsa, doğal yoldan döllenme bir şekilde önlenmeli ve olası genetik rahatsızlıkların yeni nesile geçmesine engel olunması gerekmektedir.

Arıcılıkta İlkbahar Bakımı Nasıl Yapılır?” için bir yorum

  • 04/21/2018 tarihinde, saat 20:27
    Permalink

    Sayın arkadaşım bize verdiğiniz bilgiler cok iyi. ben karadeniz de araç ilçesinde ariciliga başladım.2 yildir yapiyorum.bu bölge icin daha detaylı bilgiler elde etmek isteriz.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir