Ağlayan Kek

            Ağlayan kek ilk duyulduğunda hüzün ve endişe ile birlikte kek gibir bir mutluluk veren tatlıyı da barındıran bu yiyecek, kısa zamanda ev hanımları arasında tarifleri yayılarak, ev oturmalarının, günlerin ve davetlerin baş ikramı haline geldi. Ağlayan kek ismini veren kişi hüzün le ya da üzülerek mi bu adı verdi yoksa içindeki malzemelerin uyum ve akışkanlığı ona bu ismi hatırlattı bilinmez ama yiyenlerin ağzında bıraktığı tat ve yenildiğinde yüzlerde bıraktığı tebessüme bakılırsa ağlayandan çok güldüren kek demeyi hak ediyor fazlasıyla. Ağlayan kek için en azından mutlu eden kek de denilebilir.

 HAZIRLIK

            Ağlayan kek ana malzemeleri yumurta, şeker, kakao, süt, krem şanti ve çikolata sostan oluşan ağlayan kekin yapımı zannedildiği kadar zor değil. Sadece birkaç aşaması var. Eskiler sıralama yaparken ilk önce, saniyen, salisen gibi kavramları kullanırlarmış; biz de biraz deneyelim. İlk önce kek malzemelerimizle kekimizi yapalım.
 
YAPIM

            Dört yumurta, bir bardak şeker, bir bardak yağ, bir bardak süt, kakao, kabartma tozu ve vanilya ile birlikte iki buçuk bardak un kekimiz için yeterli olacaktır. Ağlayan keki yüz seksen derece fırında otuz dakika pişirmek yeterli gelecektir. Saniyen ağlayan kek fırında pişerken siz hazır paketlerden yapılabilen krem şanti ve çikolata sosu hazırlayın. Önce şanti, bir bardak sütle hazırladığınız yeterli olur. Hemen buzdolabınızın dondurucusuna kaldırmayı unutmayın ve ardından hemen sosu pişirin.
 
            Son aşamaya geldik. Krema sos ve kek birleşecek, ama nasıl? Çikolata sosu pişirdikten hemen sonra soğuk balkonda bekletirsek işlemimiz daha da kolaylaşır. Düz bir tepside fırına verdiğimiz kekimizi kabarmış bir şekilde fırından alır almaz üzerine soğuk iki bardak sütü dökelim. Bu süt kekin yüzeyini göz göz hale getirecek ve asıl ağlama işi burada gerçekleşecek. Biraz ılıyınca üzerine önce krem şanti sonra da soğutulmuş çikolata sos gelecek ve en az dört saat buzdolabında kalacak.
 
SONUÇ

            Hünerli ve pratik ev hanımları bu tatlıyı ikram edecekleri günden bir gün önce hazırlar ve dolaba yerleştirmeden önce üzerini streç filmle kaplarlar. Artık sırada bu enfes lezzeti sevdiklerine ikram ederken onların yüzünde beliren mutluluğu izlemek kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir