Analı Kızlı Yemek Tarifi

             Her yörenin kendine ait lezzetleri bulunuyor. Yöresel yemekler, birden fazla bölgede bilinmektedir. Özellikle et, kırma ve tavuktan yapılan yemekler, birçok çeşitliliği ile karşımıza çıkıyor. Kıymanın kullanılarak yapıldığı Anadolu yemekleri arasında analı kızlı tarifimiz de yer alıyor. Analı Kızlı Yemeği Nasıl Yapılır Bulgur ile buluşan köftelerin bu lezzetli tarifi sizler ile paylaşıyoruz.
 
 Analı Kızlı Yemeği Tarifi
 
· Yarım su bardağı köftelik bulgur,
 
· 300 – 400 gram yağsız dana kıyması,
 
· Yarım tutam maydanoz,
 
· 1 adet havuç,
 
· 1 adet büyük boy patates,
 
· 1 – 2 yemek kaşığı un,
 
· 1 adet orta boy soğan,
 
· Yarım yemek kaşığı domates salçası,
 
· 1 su bardağına yakın bezelye ( tercih göre kullanılmayabilir ),
 
· Yarım yemek kaşığı biber salçası,
 
· Karabiber, tuz,
 
· Limon suyu,
 
· Nane
 
 Analı Kızlı Yemeği Yapılışı
 
             Yöresel yemeklerimiz arasında yer alan Analı Kızlı tarifine başlarken, ilk olarak köfteleri hazırlamanız gerekiyor. Tarifte yer alan ölçüdeki kıymanızı derin bir kap içerisine koyun. Ardından üzerine büyük boy olarak kullanacağınız soğanınızı rendeleyin. Soğanınızın suyunu iyice sıkın ve kıyma ile soğanı güzelce karıştırın. Bu işlem köftenin çok sulu olmaması için yapılacaktır.

             Daha sonra baharatları ve incecik bir şekilde kıymış olduğunuz maydanozlarınızı kıymanın içerisine ekleyin. Yumurtayı da karışıma koyarak güzel bir köfte kıvamı elde edene kadar köftenizi yoğurun. Köfte, istediğiniz kıvama geldikten sonra nohuttan biraz daha büyük olacak şekilde köfteler hazırlayın. Unlamış olduğunuz bir tepsi içerisine köftelerinizi koyun. Köfteler hazır hale geldikten sonra yemeğinizin diğer malzemelerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 
             Havuç ve patateslerinizi, küp şeklinde olarak bir tabağa hazırlayın. Yemeği yapacağınız tencereye, yarım tencere kadar su koyun ve salçalarınızı baharat ve limon ile birlikte karıştırarak kaynatın. Kaynamış suyunuza havuç, patates ve köftelerinizi koyun, orta dereceli ateşte yemeğinizi pişirin. Piştikten sonra yemeğe limon ve nane ekleyebilirsiniz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir