Bezelye Yemeği Tarifi

Bezelyenin Faydaları
 
            Bezelye eski çağlardan bu yana insan temel ihtiyaçlarını karşılayan bir sebzedir. Fasulye cinsi olan bu bitki, yeşil küçük toplar şeklindedir. Bezelye hem taşıdığı vitaminler açısından hem de kolay pişimi açısından hanımların yemek listelerinin ilk sıralarında kurtarıcı olarak yer alır.
 
            Bezelye, çoğu sebze yemekleri gibi içerisinde bazı vitaminleri saklar. Bu vitaminler, A,C,E,K vitaminleridir. Bu vitaminler sayesinde bezelye, mide ve bağırsak dostudur. Özellikle mide kanserini önleyici özelliği ile çok fazla tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde ki östrojen ile güzel bir hormon dengeleyicisidir. Ayrıca kilo almak istemeyen kişilerin korkusuzca tüketebileceği bir sebzedir.
 
Bezelye Yemeği Tarifi
 
            Peki, Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır Öncelikle pazardan ya da manavdan alınan bir kilo bezelye kabuklarından ayrılarak tane haline getirilir. Tane bezelyeler yıkanır ve bir kenarda bekletilir. Kolay pişen bir sebze olduğu için önceden suya ıslamaya gerek yoktur. Tenceremize aldığımız 3-4 kaşık Ayçiçek yağında orta boy soğanımızı yemeklik doğrayarak kavuruyoruz.

            Kavurma işlemi çok kızaracak şekilde değil, soğanımız beyazlığını kaybetmeyecek şekilde olmalıdır. Böylece hem yemeğimiz daha lezzetli olmakta hem de soğanın vitamini ölmemektedir. Kavrulan soğanlarımızın üzerine bir yemek kaşığı salçamızı ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. İki orta boy patatesi ve bir orta boy havucu da küp küp doğrayarak yemeğimize ekliyoruz.

            Tane halinde beklettiğimiz bezelyeleri de yemeğimize ekleyerek biraz daha kavrulmasını sağlıyoruz. Üzerine iki buçuk çay kaşığı tuz, iki tatlı kaşığı pul biber ve azıcık kimyon ekliyoruz. Kimyon mide rahatsızlıklarına iyi geldiği için yemeklerde az miktarda kullanılması iyi olacaktır. Baharatları da eklenen yemek bir iki dakika kavrulur. Daha sonra iki buçuk su bardağı kaynar su ilave edilerek, ocağın altı kısık şekilde, kırk dakika pişirilir. Afiyet olsun.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir