Fırın Kebabı Nasıl Yapılır?

            Fırın kebabı günümüze Selçuklu zamanlarından gelmiş, özellikle Konya yöremizin en meşhur et yemeklerinden bir tanesidir. Geçmişi çok eskilere dayanmakla birlikte günümüzde fırın kebabı birçok yöreye yayılmıştır. Fırın kebabı isminin yanı sıra ’et tandır’ ya da ’kuzu tandır’ olarak da bilinmektedir. 

FIRIN KEBABININ PÜF NOKTALARI:

            Fırın kebabı yapmadan ve yaparken dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta bulunmaktadır. Eğer bu püf noktalara dikkat ederseniz etinizden istediğiniz lezzeti daha iyi alacaksınız. Fırın kebabı yapacağınız et kuzu eti olmalıdır. Ayrıca yaşına yeni basmış kuzu tercih ederseniz sizin için  Kullandığınız bu koyun yağlı kuyruklu karaman koyunu olmalıdır. Aksi halde istediğiniz tada ulaşamazsınız. Kestiğiniz kuzu veya koyun etini bir gün öncesinden 7-8 saat muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kuzu veya koyun etinin arka but kısmı hariç her yerinden fırın kebabı yapabilirsiniz. Ancak gerçek bir fırın kebabı yapmak istiyorsanız ve etin o eşsiz lezzetine ulaşmak istiyorsanız koyunun kaburga ve ön kolundan yapmanız en makbul olanıdır.

            Eti seçerken ne kadar çok et ile yaparsanız o kadar yumuşak ve lezzetli bir hal alacaktır. Eğer et tercihinizi kuzu etinden yana kullandıysanız pişme esnasında hiç su koymayınız o kendinden pişecektir. Kuzu ve koyunun da çeşidine göre pişme süreleri mevcuttur. Erkek koyun eti 4 saatte, kuzu 3,5 saatte, dişi koyun 7-8 arası pişme ile en uzun pişme süresine sahiptir. Fırın kebabını daha çok fırında yapmayı tercih eden kişilerimiz bu işlemi gerçekleştirirken fırının sol tarafında ateş olmalıdır çünkü kuzu ve koyun eti yüksek ateşi sever normalde fırınlarda ateş solda olur ancak bunu fırın kebabı yaparken sol tarafa almanız gerekmektedir. 

FIRIN KEBABI TARİFİ:

1 Koyun veya kuzunun kaburga ya da ön kolu
Tuz
Su
Kuyruk yağı 

            Kebabınızı pişirdikten sonra servis etmek için Konya yöresine özgü olan 2 numara undan yapılmış pidenizin içinde ve yanına bas sütlü soğan ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir