İncik Kebabı Nasıl Yapılır?

İNCİK KEBABI TARİFİ

            Yöresel et yemeklerinin en iyilerinden olan incik kebabı nasıl yapılır? Kuzunun but yerinden yapılan incik kebabı sebzelerle pişirildiğinde müthiş bir lezzet ortaya koyuyor. Yenildiğinde ağızda dağılan incik kebabı tatmanız gereken et türlerinden biridir. Aşağıdaki tarife bakarak sizde incik kebabının nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

            Kullanılacak Malzemeler: 3 adet kuzu incik,1.5 yemek kaşığı tereyağı,7 yemek kaşığı zeytinyağı,5 diş sarımsak,5 bardak sıcak su,2 adet defneyaprağı,4 çay kaşığı karabiber,2 çay kaşığı tuz,3 adet patates ve 2 adet havuç. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra incik kebabı yapmaya başlayabilirsiniz.

            Hazırlanışı: Öncelikle 3 adet patatesi ve 2 adet havucu küp şeklinde doğrayın. Ardından 5 diş sarımsağın kabuklarını soyun. Bir tencerenin içine 7 yemek kaşığı zeytinyağı dökerek kısık ateşte kızdırmaya başlayın. Sonra 3 adet kuzu inciği tencerenin içine yerleştirerek hem altını hem üstünü 4 dakika çevirerek pişirin. Doğradığınız patates, havuç ve sarımsakları tencerenin içine atıp yavaşça karıştırarak pişirmeye devam edin. Daha sonra ise tencerenin içindeki kuzu inciklerini fırında pişireceğiniz tepsiye suyuyla beraber koyun. Ardından önceden ısıttığınız fırını 200 dereceye getirerek kuzu inciği yaklaşık 60 dakika pişirin. İşte kuzu incik kebabınız hazırlanmış oldu. Evinize gelen misafirlerinize ve ailenize incik kebabı yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

İNCİK KEBABININ SAĞLIĞA FAYDALARI

            Et yemek her zaman faydalıdır. İçinde içerdiği proteinler ve diğer vitaminler sayesinde vücudunuzu besleyerek sağlıklı olmanızı sağlar. Bu nedenle incik kebabı yemeniz kesinlikle önerilir. Ayrıca eti fırında pişirdiğiniz için vitaminlerin azalmamasını sağlayarak sağlığınıza daha faydalı olacaktır. Özellikle egzersiz veya sporla ilgileniyorsanız et yemeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü protein vücudunuzu zayıflatmaya yaradığı gibi kas gelişmesine yardımcı olur. Haftada en az 3 öğün et yemeniz kesinlikle önerilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir