Kereviz Yemeği Tarifi

            Kereviz kalorisi düşük sebzelerdendir. Aynı zamanda sağlığa çok yararlıdır. Kereviz K vitamini deposudur ve antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kerevizin kök kısmı gibi sapı ve yaprağı da besleyici ve faydalıdır. Kerevizin bu kadar faydası besleyici özelliği varken aynı zamanda düşük kalorili bir sebzeyken kereviz yemeğinin nasıl yapıldığının da bilinmesi gerekir. Kereviz yemeği yapılırken terbiye edilmesi gerekir. O yüzden şimdi tarife kereviz yemeği için ve terbiye edilirken kullanılacak malzemeleri söyleyerek başlayalım.
 
Kereviz Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 
2 adet orta boy kereviz
 
2 adet patates
 
1 adet soğan
 
2-3 adet havuç
 
Zeytinyağı
 
Tuz
 
Şimdi de terbiyesi için gerekli olan malzemelere geçelim.
 
Terbiye İçin Malzemeler
 
1 yemek kaşığı un
 
1 adet yumurta sarısı
 
1 adet limon tuzu ya da 1 adet limon suyu
 
Sıcak su
 
Sıra geldi, Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır
 
            2 adet patates, 2 adet orta boy kereviz ve 2-3 adet havucu küp küp doğrayalım. Daha sonra patates, kereviz ve havuçları yağda kavuralım. 1 adet yemeklik soğanı da doğrayalım. Daha sonra soğanları da kavurmak için tencereye koyalım ve kavuralım. Soğanlar da kavrulduktan sonra kerevizin saplarını ve yapraklarını ince ince doğrayalım. Daha sonra bunları yıkayarak tencereye atıyoruz. Ve hepsini birlikte karıştırıyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra üzerini kaplayabilecek şekilde sıcak su ve tuz ilave ediyoruz.

            Su ve tuzu da ekledikten sonra sıra geldi terbiyesine. Terbiyesi için gerekli olan malzemeleri yukarıda daha önce belirtmiştim. Bir kavanozun içine 1 yemek kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı ve 1 adet limon suyunu ekliyoruz. Daha sonra hepsini birlikte iyice çalkalıyoruz. Bu sırada kerevizleri de kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Piştikten sonra kavanozda hazırladığımız terbiyeyi döküp 5 dk. daha kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Ve kereviz yemeği artık hazır. Güzel bir sunumla yemeği servis edip afiyetle yiyebilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir