Kıymalı Pırasa Yemeği Tarifi

Malzemeler

1 kg pırasa

1 tane havuç

400 gr kıyma

1 kahve fincanı pirinç

Sıvı yağ

1 yemek kaşığı domates salçası

Kimyon, karabiber ve tuz
 
 
            Pırasa soğan türü bir sebzedir. O yüzden pırasa yemeği yaparken ayrıca soğan kullanmanıza gerek kalmıyor. Ama farklı pişirme tekniklerinde soğan aromasını daha yoğun olarak sevenler ayrıca soğanda ekliyorlar. Kıymalı Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır Malzemeleri sırayla eklemeye başlayalım.
  
Hazırlanışı
 
             Önce pirinçleri iyice yıkayıp sıcak suda bekletmeye bıraktıktan sonra sebzelerimizi doğrayıp, yemeğimiz için malzemelerimizi hazırlamaya başlayabiliriz. İlk olarak pırasaları temizleyip, iyice yıkayıp, uzun dikdörtgenler şeklinde doğruyoruz. Sıvıyağ ile kıymayı yayvan olan bir tencere koyup orta ateşte kıymaların rengi değişene kadar (pembe rengini tamamen kaybetmeli) ve tencereye yapışmayacak kıvama gelene kadar kavuruyoruz. Havuçları yuvarlak halkalar şeklinde ama çok kalın bırakmadan yuvarlak doğrayıp kıyma ile birlikte kavurmaya devam ediyoruz.

             Havuçlar yumuşamaya başladıktan sonra, 1 yemek kaşığı salçayı ekleyip, salça kokusunu kaybedene kadar kıyma, halka şeklinde doğradığımız havuç ve salçayı kavurarak pişirmeye devam ediyoruz. Salçanın da kavrulması bittikten sonra, pırasayı tencereye alıp 2-3 dakika onu da kavurarak pişiriyoruz. Pırasanın kendi suyunu bırakmasını bekleyip, pırasa tamamen kendi sebze suyunu bıraktığına emin olunca kimyon, karabiber, tuz ve pirincini ekliyoruz. Sıcak suyu eklerken, pirinç konulduğundan dolayı pırasanın üstüne bir parmak çıkacak şekilde ayarlıyoruz.

             Suyu fazla koymamızın sebebi pirinç eklenen yemeklerde pirinç normalden fazla suyu çektiği için yemeğinizin suyu pişerken kalmayabilir ve sonradan eklediğiniz su maalesef yemeğin lezzetini de bozuyor. Su iyice kaynadıktan sonra kapağını kapatıp orta ateşte 25-30 dakika kadar pişiriyoruz. Pırasaların rengi değişip, iyice piştiğini kontrol edip, altını kapatıyoruz ve kıymalı pırasa yemeğimiz masamıza servis edilmeye hazır. Afiyet olsun.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir