Kuru Yufkadan Ramazan Böreği Tarifi

            Kuru yufka ramazan ayında börek sevenler için müthiş kolaylıklar sağlamaktadır. Yufkacıdan ve ya marketlerden tedarik edebileceğiniz kuru yufka ile çok kısa sürede iftar ya da sahur böreği hazırlamanız mümkün. Hazırlama ve pişirme süresi bakımından oldukça pratiklik sunmakta. Ayrıca dışı çıtır içi yumuşak kıvamıyla çok lezzetli bir tarif. İaşte size Kuru Yufkadan Ramazan Böreği Tarifi
  
Ispanaklı Börek
 
            Tepsimizin tabanını sıvı yağ ile ya da arzu edilirse tereyağı ile yağlıyoruz. Daha sonra kuru yufkalarınızın her iki yönünü de geniş bir tepsi içerisinde ıslayarak yağladığımız tepsimize yerleştiriyoruz. Yufkalarda ıslanmadık bölge kalmamasına özen gösteriniz. Kuru kalan kısımlar daha sert piştikleri için dişe dokunur bir halde olacaktır. Yapacağınız bir tepsi börek için 5-6 adet yufka yeterli olacaktır. Tabana üst üste iki adet yufka olmak şartıyla katlar arasına yıkayıp doğradığınız ıspanakları yerleştiriniz. Kırılan yufka parçalarını da katlar arasına koyabilirsiniz. Dilerseniz içerisine lor peyniri de ilave edebilirsiniz. Tarifi ıspanak yerine pazı yaprağı kullanarak da yapabilirsiniz.
 
            Kuru yufkadan yapılan böreğin dağılmaması için içerisinde kullanacağınız malzemenin yumuşak olması önemlidir. 180 derece fırında 20 25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Eğer fırınınız üst kısmı iyi derecede pişirmiyorsa böreğinizi ters çevirerek her iki yönünün de daha pişkin olmasını sağlayınız. Dilerseniz böreğinizi akşamdan hazırlayıp buzdolabınızda üstü kapalı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Sahur için kalktığınızda fırına atarak kısa sürede hazır hale gelecektir.
 
Şekerli Yufkalama
 
            İsteyenler tarifi şeker kullanarak da yapabilir. Bu tarif özellikle çocuklarınızın çek seveceği bir tarif olacaktır. Oldukça basit olan bu tarifte yufkaları ıslatıp tepsiye yerleştiriyoruz. Katlar arasına toz şeker serpiştiriyoruz. Katlar arasına ayrıca bir miktar süt dökmeniz ya da temin edilebiliyorsa kaymak koymanız çok daha lezzetli bir börek elde etmenizi sağlayacaktır.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir