Nohut Yemeği Tarifi

            Nohudun tarihi yaklaşık 8000 yıl öncesine dayanır. Nohut yılda sadece bir kez ürün veren bir besindir. Nohut A, C, K, B6, B12 gibi birçok vitamini içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca nohudun içerisinde bolca mineral bulunmaktadır. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Nohut çok yaygın bir şekilde cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Ve buna benzer daha birçok faydası vardır. Böylesine faydalı olan bir yiyeceğin yemeğinin nasıl yapıldığını da öğrenmek gerekir. Şimdi hep birlikte Nohut Yemeği Nasıl Yapılır bir bakalım. Öncelikle gerekli malzemelere bir bakalım.
 
Gerekli Malzemeler:
 
2 su bardağı nohut
 
300 gr kuşbaşı et
 
1 tane kuru soğan
 
1 yemek kaşığı domates salçası
 
1 tatlı kaşığı biber salçası
 
1 adet kesme şeker
 
Tuz
 
Sıvı yağ
 
5 su bardağı sıcak su
 
Nohut Yemeğinin Hazırlanışı:
 
            Öncelikle nohutları bir gece önceden bir kabın içine koyup soğuk su ekleyerek ıslatıyoruz. Ve 1 gün boyunca bekletiyoruz. Daha sonra etleri güzelce yıkıyoruz ve düdüklü tencereye koyuyoruz. Yüksek ateşte etleri mühürleyip, renkleri değişene kadar kavuruyoruz. Kavrulduktan sonra salçayı ve doğranmış soğanları ekleyip 1-2 defa daha karıştırıyoruz. Daha sonra ıslattığımız nohudun suyunu iyice süzdükten sonra nohudu da ekliyoruz. Daha sonra tuzunu ve şekerini ekliyoruz.

             Sıvı yağını da ilave ettikten sonra yaklaşık dört buçuk beş su bardağı sıcak su ilave ediyoruz. Ve ondan sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz. İlk önce yüksek ateşte bir süre pişiriyoruz. Tencerenin düdüğü öttükten sonra ocağı biraz daha kısarak orta ateşte yaklaşık kırk dakika kadar pişiriyoruz. Kırk dakikanın sonunda tencerenin kapağını dikkatli bir şekilde açıp yemeği bir kontrol edelim. Pişmemiş olma ihtimali de var. Eğer pişmediyse biraz daha pişirebiliriz. Evet. Nohut yemeğimiz hazır. Nohut yemeğini güzelce servis edip afiyetle yiyebilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir