Panga Balığı Tarifi

Malzemeler:
 
 1 kilo civarında fileto panga balığı
 
 5 yaprak kadar defneyaprağı
 
 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 
 3 yemek kaşığı karabiber
 
 Pane Harcı
 
 Tuz
 
 Dilerseniz köri sos
 
 Dilerseniz sarımsak tozu
 
 Panga Balığı Nasıl Pişirilir
 
            İsmi ülkemizde çok duyulmadık olan bu balığın hazırlanışı sandığımızdan çok daha kolaydır. Öncelikle balıklarımızı marine ederek işe başlamamız gerekir. Bunun yapılışı ise şu şekildedir: Zeytinyağımızın içine defneyapraklarımızı koyuyoruz. Sonra karabiberimizi, tuzumuzu ve dilersek köri sosumuzu ya da sarımsak sosumuzu ekliyoruz. Balık filetolarımızı bu karışımla ovarız ve bir süre bekletiriz.

            Daha sonra da balıklarımızı tek tek pane harcına bulayarak kızgın tavada kızartırız. Ancak dikkat edelim ki balıkların iki yanı da eşit derecede pişsin. Bu, balığın lezzetine büyük oranda etki etmektedir. Balıklar piştikten sonra da onları servis tabağımıza salata ekleyerek servis edebiliriz. Peki, panga filetoyu tek pişirme yolumuz kızartmak mıdır? Damak tadınıza göre balıklarınızı elbette başka bir yöntemle de pişirebilirsiniz.
 
 Fırında Panga Balığı Tarifi
 
Malzemeler:
 
1 kilo kadar panga balığı filetosu
 
3 adet kadar domates (Domates aromasını sevenler bu sayıyı dörde ya da beşe çıkarabilir.)
 
Orta boyda 4 ya da 5 adet defneyaprağı
 
5 adet kadar arpacık soğan
 
1 adet limon
 
6 diş sarımsak
 
 Hazırlanışı:
 
            Fırın tepsimize balıklarımızı yan yana yerleştirelim. Üzerlerine bütün olarak arpacık soğanlarımızı ekleyelim ve fırına yer yer dağıtalım. Daha sonra domatesleri ve limonları yuvarlak yuvarlak keserek balıkların üzerine tek tek dizelim. Sonrasında da defneyapraklarını ve sarımsakları da tepsinin geneline serpiştirelim.

            En sonrasında ise 1 çay bardağı kadar suyu tepsinin üzerinde gezdirelim. Dileyenler az miktarda salça sosu ilave ederek te balıkların lezzetini başkalaştırabilirler. Ancak bundan evvel 175 derecede fırınımızı ısıtmayı unutmayalım. Fırın ısındıktan sonra tepsimiz yaklaşık olarak 30 dakika piştikten sonra balıklarımız artık servise hazırdır. Afiyet olsun!
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir