Pastane Usulü Uzunlu Kurabiye Tarifi

 Malzemeler:
 
250 gram tereyağı veya margarin
 
1 çay bardağı sıvı yağ
 
1 adet yumurtanın akı
 
1 tatlı kaşığı şeker
 
1 tatlı kaşığı tuz
 
2 yemek kaşığı sirke
 
1 tatlı kaşığı mahlep
 
1 paket kabartma tozu(10 gram)
 
Alabildiği kadar un (az miktarda yapmak isteyenler için 3,5 su bardağı un yani 200 ml)

Kurabiyemizin üzeri için: Yumurta sarısı, çörek otu, susam
.
 Pastane Usulü Uzunlu Kurabiye Tarifi Yapılışı:

            Genişçe bir kaba 200 gram tereyağı ya da margarin ekliyoruz yalnız tereyağı kullanıyorsak tereyağını eritip koymamız gerekecektir ve de tereyağının oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekiyor. Tereyağını erittikten sonra yumurta akını, 2 yemek kaşığı sirkeyi, 1 tatlı kaşığı tuzu,1 tatlı kaşığı, mahlebi ve son olarak 1 paket kabartma tozunu ekliyoruz. Hazırladığımı hamuru yoğurmaya başlayalım hamurumuzun kulak memesi bir kıvamı olması gerekiyor un ekleyerek hamurumuzu yoğurmaya devam edelim kulak memesi kıvamında bir hamur elde ettiysek hazırladığımız hamurdan bir parça koparalım.

             Aldığımız bir parça hamuru rulo şeklinde saralım, ellerimizi oklava gibi kullanarak hamuru rulo yapabiliriz. Hamurda çatlamalar olmaması gerekiyor. Yaptığımız rulonun iki ucundan birleştirelim. Kopardığımız bir parça hamuru rulo yapmadan önce hamuru uzunca yuvarlamamız gerekiyor adında olduğu gibi hamurların şekle girmeden önce uzun bir şekilde olması gerekiyor. Hamurdan aldığımız parçaları uzunca yaptığımıza göre rulo şekline getirebiliriz. İki ruloyu uçlarından birleştirdiğimize göre artık diğer hamurda aynı şekli vererek devam edebiliriz.

            Hazırladığımız uzun kurabiyelerimizin üzerine çatalla çizik atıp şekil verebiliriz. Şekil verdikten sonra üzerlerine yumurta sarılarını sürüp üzerlerine susam ve çörek otlarını serpiştirelim. Önceden 180 derece ısıtılmış fırınımıza tarifimizi yerleştirmeden önce tepsimize yağlı kâğıdı serelim, serdiğimiz yağlı kâğıt kurabiyelerimizin pişme süresini kısaltacaktır ve daha pratik bir tarif olacaktır. Tarifimizin hazırlık süresi 10 dakika pişme süresi ise 25 dakikadır. Oldukça pratik bir tarif olan pastane usulü uzunlu kurabiyeleri kolaylıkla evinizde yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir