Portakallı Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır

            Eğer sevdikleriniz kereviz sevmiyorsa bu tarif ile onlara kerevizi rahatlıkla yedirebilirsiniz. Çünkü içine giren portakal suyu ve kesme şekerin etkisiyle tadı çok daha farklı ve lezzetli oluyor. Ayrıca bu yemeği tadanlar genellikle bu tarifteki kerevizi portakal suyundan dolayı patates zannediyor ve kolayca tüketiyor.

            Eğer biraz daha kereviz tadını bastırıp portakal tadını arttırmak istiyorsanız normal su ekleyeceğiniz kısımlarda yarı su yarı sıkılmış portakal suyu kullanabilirsiniz. Protein, potasyum, sodyum açısından zengin olan bu yemeğin 1 porsiyonu 108 kaloridir. Bu tarif 4-5 kişiliktir. Yemeğin toplam hazırlanma süresi 40 dakikadır.
 
Kereviz Yemeği İçin Kereviz Nasıl Hazırlanır?
 
            Kerevizi güzel seçmek yemeğin kalitesi açısından çok önemlidir. Üzerinde delik deşik olmayan kerevizleri tercih edin. Başka tariflerde kerevizi kullanırken yemeğin lezzetini daha yoğun yapmak istiyorsanız biraz saplarından ve yapraklarından almalısınız. Ve bu kerevizleri düdüklü tencereye koyun ve üzerine az bir miktar su koyup kendi buharında pişmesini sağlayın.
 
Malzemeler
 
-1kilo kereviz
 
-1 su bardağı portakal suyu
 
-2 adet havuç
 
-2 adet soğan
 
-Tuz
 
-Zeytinyağı
 
-1 adet kesme şekeri
 
-Kerevizler için limon suyu
 
-Duruma göre su
 
 Portakallı Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır Yapılışı
 
            İlk olarak kerevizi limonlu suyun içinde bekletin. Tencereyi ocağa alıp içinde bir miktar zeytinyağı koyun. Tencereye piyazlık doğradığınız soğanları ekleyin. Eklediğiniz soğanları biraz kavurun Ardından soğanlar pembeleşince üstüne halka halka doğradığınız havuçları ekleyin. Soğan ve havucu biraz kavurun. Ardından yarım ay şeklinde doğradığınız kerevizleri ekleyin. Sonrasında patatesleri ekleyin.

            Biraz renk değiştirinceye kadar kavurun. Rengi değiştiğinde 1 adet küp şekeri ekleyin. Sonrasında 1 bardak portakal suyunu ekleyin. Yemek boyunca sebzelerin dirilik ve yumuşaklığını kontrol ederek gerekirse 1- 1,5 bardak su ekleyin. En son tuzunu da ekleyin ve pişmeye bırakın. 30 ile 35 dakika arasında pişirin. Ilık ya da soğuk servis edin. Servis ederken üzerine kıyılmış semizotu, maydanoz, portakal dilimleri kullanabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir