Pratik Humus Tarifi

            Humusun doğduğu yer her ne kadar Ortadoğu olsa da, günümüzde Akdeniz mutfağından batıya her yerde sevilerek tüketilen Pratik Humus Tarifi ama lezzeti yerinde olan bir tarifini sizlerle paylaşacağız. İsterseniz gün içinde öğün olarak, isterseniz ana yemeklerin yanında meze olarak, isterseniz atıştırmalıkların yanında sos olarak, humus her sofra için ideal bir lezzet olacak.
 
Lezzetli Bir Humus İçin Gerekli Malzemeler;
 
– Yarım kilo kadar nohut
 
– Yarım limonun suyu
 
– Bir diş sarımsak
 
– İki yemek kaşığı Zeytinyağı (Üzerinde kullanmak için hazırlayacağımız sos için ayrıca kullanacağız.)
 
– Yarım çay bardağı tahin
 
– Bir çay kaşığı tuz (tuzu azar azar lezzetini kontrol ederek beklemekte fayda var.)
 
– Bir çay kaşığından daha az kimyon
 
– 3-4 kaşık su (Nohudu haşladığınız sudan kullanırsanız lezzeti daha yerinde olur)
 
Humus ‘un Yapılışı ve Püf noktaları
 
            İlk adımımız humusumuzun ana malzemesi olan nohudu bir gün öncesinden haşlamak. Haşlanan nohutları süzgeçten geçirip suyundan arındırıyoruz. Tüm suyunu dökmeyip, malzemeleri karıştırırken kullanacağımız su için iki üç kaşık ayırıyoruz. Haşlanan nohutları tek tek kabuklarından ayırmak humusumuzun pürüzsüzlüğü için çok önemli. Bu kısım biraz oyalayıcı olsa da iyi haşlanmış nohutların kolayca kabuklarından ayrıldığını söyleyebiliriz. İsteğe göre bu adımı atlayabilirsenizde.
 
            Kabuklarından ayrılan nohutları, limon suyu, tahin, zeytinyağı, kimyon, sarımsak ve tuzu birlikte robota alıp krema kıvamına gelene kadar çekiyoruz. Humusun ideal yumuşaklık ve o pürüzsüz görüntüsü için tüm malzemelerin iyice karıştığından emin oluyoruz. Hazırladığımız karışımı büyük bir servis tabağına yayıyoruz.
 
Üzeri İçin Sos
 
            Hazırladığımız humusun lezzetini tamamlamak için üzerine için sos hazırlıyoruz. Üç kaşık zeytinyağını küçük bir sos tavasında kızdırıp, bir çay kaşığı dolusu toz biberi ekleyip karıştırıyoruz. Ateşte sosu bir iki kez karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz. Hazırladığımız sosu humus üzerinde gezdirip, servise hazır hale getiriyoruz. İsteğe göre üzerine ince kıyılmış maydanoz da eklenebilir. Afiyet olsun.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir