Soğan Yemeği Nasıl Yapılır?

            Soğanın da yemeği mi yapılır dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki yapılır. Soğanın sağlık için birçok faydası vardır. Soğan kükürt, lif, B ve C vitamini içeren bir besindir. Vücuda direnç kazandırır. Hastalanmadan önce koruyucu, eğer hastalandıysak da tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Soğan yapısında asit de barındırır. Bu yüzden bağırsak ve mide enfeksiyonlarında da etkilidir.

            İçerdiği bolca vitaminden dolayı kalp sağlığına da etkilidir. E bu kadar çok faydası varken tabi ki soğan yemeği de yapılır. Biliyoruz, kokusu biraz önyargı oluşturabilir. Ama buna değer bence. Tabi bir de ufak bir uyarı da bulunalım. Soğan kanı sulandıran bir besindir. O yüzden kullandığımız ilaçlara ve özel günlere dikkat etmekte yarar var derim ben. Peki, Soğan Yemeği Nasıl Yapılır sorusuna gelelim şimdi de.
 
Gerekli Malzemeler
 
1 kilo soğan
 
2 3 yemek kaşığı pirinç
 
250 gr kıyma
 
Pul biber
 
Karabiber
 
Salça
 
Soğan Yemeğinin Hazırlanışı:
 
            Öncelikle ilk olarak soğanları soyun ve güzelce yıkayın. Yıkadığınız soğanları doğrayın. Daha sonra tencereye biraz sıvı yağ ekleyerek ocağa koyun. Ve 250 gr kıymayı ekleyin. Bir süre kıymanın pişmesini bekleyin. Daha sonra doğranmış soğanları ekleyip bir süre daha pişmesini bekleyin. Soğan ve kıyma birlikte pişerken içine salçayı ve pul biberi ilave edin. Ve 1 2 defa karıştırın. Daha sonra 1 bardak sıcak su ilave edin.

            Daha önceden yıkadığınız pirinçleri de ilave ettikten sonra bir süre kaynaması için bekleyin. Ama yemeğin demini iyi alması için kısık bir ateşte pişirin. Son olarak tuzunu da ekleyin ve biraz daha kaynatın. Ve artık yemeğiniz hazır. Tek yapmanız gereken güzel bir servis yapmak. Pişen soğan yemeğini bir tabağa koyduktan sonra üzerine biraz karabiber serperek servis edebilirsiniz. Artık yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir