Tavuklu Mantarlı Saç Kavurma Tarifi

Malzemeler
 
·400 gram mantar
 
·1 adet tavukgöğsü
 
·2 orta boy soğan
 
·1 veya 2 adet domates
 
·3 biber
 
·Kekik
 
·Karabiber
 
·Pul biber
 
·Tuz
 
Tavuklu Mantarlı Saç Kavurma Tarifi Yapılışı
 
            Aldığımız tavukgöğsünü ilk başta incelterek parçalara ayıracağız. Daha sonra isteğe göre büyük veya küçüklü şekilde küp halinde doğrayacağız. Küp küp doğranan tavukların bu işlemini bitirdikten sonra evde saç varsa o yoksa büyük bir tava gerekmektedir. Bulunan tava veya saç a bir miktar sıvı yağ dökülecek. Döktüğümüz sıvı yağı ateşte 10-15 saniye civarında kızdıracağız. Kızan yağ sonrasında daha önceden doğradığımız küp şeklindeki tavukgöğsünü içine yavaşça atacağız.

            Yağ biraz fazla kızdığı zaman tavukları atarken dikkat etmek gerekiyor yoksa üstünüze sıçrama ihtimali olabilir o yüzden dikkatli şekilde yapmakta fayda var. Sonrasın da ateşimizi orta şiddette ayarlayarak tavanın veya saçın kapağını muhakkak kapatıyoruz. Kapağını kapatmazsak pişme durumunu ve güzelliğini biraz olsun bozabiliriz. Güzel bir şekilde suyunun çekmesi için kapağı kapatılan tavuklar çok olmamak kaydı ile arada bir karıştırmak gerekiyor ki yanmasın.
 
             Tavuk un hazır olduğundan emin olmak için suyunun çekmesini beklememiz gerekir. Suyunun çektiğini gördüğümüzde önceden mantarlarımızı hazırlamış olmamız gerekecek. Mantarların dışını iyice yıkayıp bazı geçmeyen lekeler varsa soyarak onları da biraz büyük boyutta parçalara ayırmamız gerekir. Tavuk suyunu çektikten sonra içine atılmalıdır. Daha sonrasında soğanları ve biberleri küçük şekilde doğrayacağız onları da mantar ve tavuğun yanına pişmesi için içine koyacağız.

            Unutulmayacak bir ayrıntı muhakkak kapağı kapalı olmasıdır. Soğanların ve biberlerin öldüğünü düşündüğümüz zaman sıra domatesleri içine atmakta. Onları da küçük küp şeklinde doğrayarak diğerlerinin içine en son atacağız. Bu şekilde de bir müddet pişecek. Arada karıştırmayı unutmayacağız. Sıra baharatları atmaya geldi bir tutam şeklinde kekik bir miktar karabiber ve tuzu ilave ederek karıştırıyoruz. Domateslerinde öldüğünü gözlemlediğimiz zaman kapatacağız.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir