Taze Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır

            Yemek nasıl yapılır her kadın veyahut erkek karşılaşmıştır. Akşam yemeklerimiz veya öğlen yemekleri için oldukça tercih edilen bu tarif çokça yapılır ve herkesin yemesi için beğeniye sunulur. Aynı zamanda meze olarak da karşımıza çıkabilir. İzmir ve çevresinde yani özellikle ege bölgesinde oldukça sık yapılan bir yemek tarifidir.
 
            Fasulye hakkında bilgi vermek gerekirse eğer yüksekliği 2000 metreyi aşmayan ve yaz döneminde sulanabilen tüm bölgelerde yetişebilir. En önemli yetişme bölgelerimiz ise kıyı bölgelerimizde bulunan ovalardır. Özellikle Çukurova ve Antalya çevresi ile Güney Marmara bölümündeki ovalarda fasulye tarımı yaygındır. İç bölgelerde ise sulanabilen alanlarda yetiştiği gözlenir. Yıllık üretimimiz ise yaklaşık olarak 200 bin ton civarıdır. Taze Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır cevabı işte şöyledir.
 
 Öncelikle fasulye yemeğinde kullanacağımız malzemeler şu şekilde sıralanabilir.
 
 ·Yarım kilo taze fasulye; ayşe kadın dediğimiz cins olursa daha lezzetli olur.
 
 ·2 adet domates; sulu olması tercih edilir
 
 ·1 adet kuru soğan, olmazsa olmaz.
 
 ·İsteğe göre kırmızı pul biber; atılırsa metabolizmamız için iyi olur.
 
 ·1.5 yemek kaşığı ölçüsü salça kullanımı
 
 ·Karabiber; yine isteğe bağlı
 
 ·Zeytinyağı
 
 ·Tuz; tercihe bağlı olarak az koyarsanız sağlık açısından sizin yararınıza olur ve ödem toplamazsınız.
 
Yemeğin Yapılışı
 
            Taze fasulye yemeği nasıl yapılır sorusunun cevabı esas bu bölümdedir. Taze fasulyelerimiz yaklaşık yarım kilo olan bu sebzeleri güzelce suda yıkarız. Sonra kılçıkları varsa ayıklanır ve fasulyenin boyutuna göre doğranır. Düdüklü tencereniz varsa eğer onda yapması daha kolay olacaktır. Kuru soğanlarımızı küçük parçalar haline getirerek doğrarız, soğanları zeytinyağı içinde güzelce kavurmaya başlarız. Hafif pembe rengini alan soğanların üzerine salçayı dökeriz. Domatesleri de doğrayarak fasulyelerle birlikte soğanların yanına atarız. 5-6 dakika kısık ateşte kavururuz. Üzerine baharatları atarak yaklaşık 3 su bardağı kadar su ilave edelim ve düdüklü tenceremizin kapağını kapatalım. 15 dakika sonrasında yemeğimiz hazır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir