Topalak Yemeği Nasıl Yapılır

            Topalak yemeği Konya ilimizin vaz geçilmesi zor lezzetlerinden bir tanesidir. Konya’da yediden yetmişe bütün ev hanımlarının yapılışını bildiği ve bu ilimize gidip hiç tatmamış olan insanın az olduğu bir yemektir. Peki, Konya mutfağında en az etli ekmek kadar önemli bir yeri olan Topalak Yemeği Nasıl Yapılır
 
 Köfte Malzemesi İçin;
 
250 gram kıyma, bir adet yumurta, bir adet büyükçe soğan, yarım su bardağı ince bulgur, yeteri kadar tuz, karabiber, kuru nane, pul biber, iki yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı salça gereklidir.
 
Yemek Malzemesi İçin;
 
İki adet orta boy patates, bir kâse haşlanmış nohut, bir buçuk kaşık domates ve biber salçası karışımı, bir kahve fincanı zeytinyağı gereklidir.
 
 Topalak Yemeğinin Yapılışı
 
             Öncelikli olarak köftemiz için gerekli olan ince bulguru bir bardak kaynar su ile ıslatıp, bulgurumuz ıslanıp şişene kadar bekliyoruz. Sonra bir adet büyükçe soğanı rendeleyip, köfte için gerekli olan diğer malzemelerle ve ince bulgurumuzla birlikte bir kabın içine koyup yoğurmaya başlıyoruz. Topalak yemeğimizin kıvamında olabilmesi için kabımızda ki tüm malzemeyi iyice birbirine karıştırmamız ve yoğurmamız gerekiyor.

            Eğer isterseniz elinizi hafif ıslatarak daha kolay yoğurabilir ya da bir robot yardımı ile bu işi daha basit bir hale getirebilirsiniz. Sonra bir tepsiye un serpip misket şeklini alana kadar köfteleri yuvarlıyoruz. Bu sırada köftelere un serpiyoruz ki birbirine yapışmasın. Sonra yemeğimizi pişireceğimiz tencereye yağımızı koyup içine salça atıyoruz ve iyice eziyoruz. Salça kokusu çıkınca tencereye bir litre su ilave edip kaynayıncaya kadar bekliyoruz, eğer su az gelirse ilave de yapabiliriz.

            Kabuklarını kesip iri küpler halinde doğradığımız patatesler ile birlikte bir çay kaşığı tuzu, karabiberi, bir tutam naneyi ve pul biber karışımını kaynayan suya atıyoruz. İki taşım kaynadıktan sonra köftelerimizi de ilave ediyoruz. Patatesler pişmeye yakınken yemeğimize haşlanmış nohudu da ilave ediyoruz. Sonra yemeğimiz on dakika daha ateşte piştikten ve on dakika dinlendikten sonra servis için hazır. Afiyet Olsun.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir