Tortilla Kabı İçinde Patates Kavurması Tarifi

            Öncelikle tortillanın yani lavaşın sizlere tarifini vermek istiyorum. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif. Satın almadan evde tortillanızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde denemek isteyenlere işte tarifi Tortilla Kabı İçinde Patates Kavurması Tarifi
 
Tortilla Tarifi
 
Kullanılacak Malzemeler:
 
2 bardak ılık su
 
25 çorba kaşığı mısır unu
 
1 çay kaşığı tuz
 
Tortillanın hazırlanışı:

             Genişçe bir kaba ilk olarak mısır ununu ekliyoruz mısır ununun üzerine ılık suyu azar azar ekleyerek hamurun katı bir hal almasını bekliyoruz. Hamurumuz katı bir hal aldıktan sonra tuzumuzu ilave edelim. Yaptığımız hamurdan yumurta büyüklüğünde bir hamur koparıyoruz aldığımız hamur parçası 2 yağlı kâğıdın arasına konulur. Arasına koyduğumuz hamurumuzu oklavayla incelterek bir yufka haline getiriyoruz.

            Sonra kuru bir tavada hazırlığımızın hamurun iki tarafı pişirilir.1 rer dakika pişirmemiz gerekiyor. Yakmamak için uzun süre kalmamalı.1 dakika sonra yani hafif yanık bir şekilde olduğunda ters çevirmeliyiz. Pişirdikten sonra kenarlarını hafifçe kıvırarak kullanabiliriz. Evet, şimdi tortillamızıda hazırladığımıza göre gelelim patates kavurması tarifimize.
 
Tortilla Kabı İçinde Patates Kavurması İçin Kullanılacak Malzemeler
 
Tortillamız hazır olduğuna göre İçi için kullanılacak malzemeler
 
5-6 adet patates, 2 yemek kaşığı sıvı yağ,1 orta boy patates,1 yemek kaşığı salça, tuz ve baharat.
 
Hazırlanışı:

             Tortillamızı büyük olacak şekilde kalıpla keselim tortillanın diğer yarısına elimizle ya da diğer kaplarla küçük şekiller verebiliriz, siz nasıl arzu ederseniz cupcake kaplarıyla da küçük şekiller verebilirsiniz. Kalanı da öylece fırına verelim. Fırının önceden ısıtılmış 175 derece olması gerekiyor.175 derece ısıtılmış olan fırına koyarak tortillaları kurutalım.

            İçi için yapmamız gerekenler: patatesleri haşlayıp eziyoruz, doğradığımız soğanları sıvı yağda kavuralım, üzerine salçayı da ilave ederek kavurmaya devam edelim. Patatesleri de ekleyerek kavurmaya devam edelim. Son olarak tuzu ve baharatı ekleyelim ve kavuralım. Baharatı bolca kullanabiliriz.

            Tortillayı kap şeklinde hazırladık içine kavurmamızı koyabiliriz. Tortilla kabına istediğimiz şekli verebiliriz. Daha doğrusu yanına eşantiyon olarak kaplarla şekiller verip süsleyebiliriz. Anlayacağınız üzere tortilla kabı müthiş pratik bir kaptır. İçine istediğiniz harcı koyabilirsiniz. Afiyet olsun.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir